Газоблок

КЕРІВНИК БУДІВЕЛЬНОГО ПРОЕКТУ ПО-УКРАЇНСЬКИ

Газоблок

Показова історія, як не потрібно управляти будівництвом.

Одного разу, як-то серед дня пролунав дзвінок. Важливий голос запросив мене на зустріч. Йшлося про будівництво декількох котеджів в стилі модерн або хай тек в дуже близькому передмісті Києва. Це повинні бути серії будинків на кількох сусідніх ділянки: такі маленькі котеджні містечка – міні містечка. Планувалося будувати такі будинки і тут же реалізовувати. Останнє намір відразу ж викликало у мене сумнів в плані успіху. Ні для кого не секрет, що в останні роки котеджі абсолютно не користуються попитом, а ціни на приватні будинки просто обвалилися. Будь-будівельник з дипломом ПТУ це прекрасно знає. Та що вже там, всі ми спостерігаємо порожні шикарні особняки або напівзруйновані недобудови по всьому місту і передмістю. Ринок котеджної забудови звалився. І навіть ті, хто добудував будинок, часто, змушені продавати роками в половину вартості будинку. І не факт, що куплять. Деякі оптимісти, вірячи в те, що залишилися покупці приватного житла, продовжили будувати зблоковані будинки (таунхауси), але, хоч ціна на них і нижче, бажаючих придбати таунхаус все менше.

Зменшення попиту на приватне житло, безумовно, сприяє підвищення тарифів на енергоносії. Утримувати будинок стало зовсім недешевим задоволенням, а може навіть – розкішшю. Ще гірше йдуть справи з будинками, які не використовують газ для опалення і приготування їжі. Опалювати будинок електрикою стало накладно втричі, а всякі енерго ефективні системи, на кшталт теплових геотермальних насосів, часто – не по кишені.

Ні в якому разі не хочу вселити в когось песимізм щодо сфери котеджного будівництва, але я завжди підозріло ставився до котеджного будівництва, а, тим більше, до реконструкції, як до бізнесу, тим більше масового. Багато будівельників знають: побудувати котедж часом складніше, ніж типову висотку. Котеджне будівництво і реконструкція – це ремесло і навіть мистецтво. Його не можна ставити на потік.

Загалом, пропозицію виконати роль керівника такого цікавого для мене проекту, було прийнято. Обов’язковою умовою було знання стратегії, регламенту, механізму управління проектами PMBOK, наявність сертифіката, чому я був шалено радий. Нарешті-то навчилися управляти проектами, як годиться. Власник всього цього заходу розробив цілий звід регламентів і систему управління проектами в вигляді толстенной стоси листів А4.

Першим завданням було прийняття концепції проекту: економічно обґрунтована технологія будівництва – оптимальна за термінами і вартістю. Правильно було б запроектувати кілька варіантів, обрахувати їх, тобто зробити ТЕО і рішення прийде саме собою. Але власник вирішив простіше: він взяв будинок з газоблоків – прибрав монолітні пояси по блокам ФБС, під опертям плит і під опертям покрівлі. Все просто – концепт прийнятий. Дійсно, навіщо ці пояси потрібні? І так простоїть. Перший рік – точно.

Другий геніальної завданням управління проектом була прив’язка будинків на ділянках. Я завжди називав це – генеральний план. Але таке розумне слово не став вимовляти, а поцікавився тільки про топографічній зйомці ділянок. Все було геніально і просто. Прив’язка будинків буде «на око», кроками і рулетками.

Якщо ці будинки, якимось дивом і приліпити до ділянки, то заваляться вони вже точно.

Цікаво, що через таких горе будівельників наша з вами професія все більше знецінюється, а покупці купують замість будинку – мотлох. Ну що ж в такому ключі реконструкція будинків буде завжди актуальна.

Share Button

Напишіть відгук